مواجه به هر پدیده و رخدادی در دنیای اقتصاد و تجارت، در وهلۀ اول نیازمند درک دقیق و همه‌جانبۀ آن است. به بیان دیگر، مادامی که یک پدیده و تبعات و نتایج آن به صورت دقیق و علمی تعریف نشود، عملاً مواجه با آن علمی و منطقی نخواهد بود. به همین دلیل فهم درست صورت مسئلۀ قاچاق کالا و ارز، نیمی از راه‌حل برخورد با آن است.

phoca thumb l 09

یادداشت ....

یک کشور برای رسیدن به نقطۀ مطلوب از نظر اقتصادی، نیاز به یک برنامه جامع و دقیق دارد که در آن از یک سویی نیازها و مشکلات به صورت شفاف و بدون اغماض ذکر شده باشند و از سوی دیگر، داشته‌ها و ظرفیت‌های کشور بدون خودبزرگ‌بینی و یا خودکم‌بینی شناسایی و احصاء شده باشند و در نهایت ارتباط هدفمند و منطقی بین این دو را در بر بگیرد.

 

0001

 

تمرکز روی داشته‌ها را باید اولین گام برای رسیدن به توسعه اقتصادی دانست بطوریکه می‌‌توان ادعا کرد هیچ کشوری بدون شناخت و آگاهی از داشته‌های بومی و سرزمینی و بدون آمایش سرزمین و اولویت‌‎بندی نیازها و چالش‌های خود، هرگز نتوانسته به توسعه برسد. به عبارت بهتر، یک کشور برای رسیدن به نقطۀ مطلوب از نظر اقتصادی، نیاز به یک برنامه جامع و دقیق دارد که در آن از یک سویی نیازها و مشکلات به صورت شفاف و بدون اغماض ذکر شده باشند و از سوی دیگر، داشته‌ها و ظرفیت‌های کشور بدون خودبزرگ‌بینی و یا خودکم‌بینی شناسایی و احصاء شده باشند و در نهایت ارتباط هدفمند و منطقی بین این دو را در بر بگیرد.
در چنین برنامه‌ای می‌توان به وضوح به نقش نیروی انسانی به عنوان مهمترین عامل رشد و توسعه پی برد و دانست که بدون حضور فعال و مؤثر نخبگان و متخصصان بومی، عملاً وجود هیچ مزیت و اندوخته‌ای نمی‌تواند ضامن توسعه باشد بلکه حتی ممکن است دلیل بدرفتاری اقتصادی و یا حتی توهم سرمایه‌داری شود. در واقع، اغلب کشورهای جهان سوم، جوامعی هستند که برخورداری از یک مزیت بومی را ثروت لایتناهی دانسته و با اقدام به خام‌فروشی و بدون توجه به ارزش‌افزوده، به درآمدهای بالا اما مقطعی رسیده‌اند که همین درآمدها سبب توهم سرمایه‌داری شده است؛ بدون آنکه مسئولان آن کشورها بدانند به ازای دریافت مبالغی ناچیز و رسیدن به اهداف کوتاه‌مدت اقتصادی، چوب حراج را به دارایی یک ملت زده‌اند.


در این بین، کشورهای توسعه‌یافته با تزریق تفکر و ایده نخبگان و دانشگاهیان و نگاه ارزش‌محور به مزیت‌های بومی، از کمترین داشته‌ای، بیشترین سود را می‌برند و تقریباً هیچ یک از منابع و معادن خود و ظرفیت‌های طبیعی خود را قبل از ارزش‌افزوده به بازار عرضه نمی‌کنند.


در این کشورها، نیروی انسانی حلقه واسط بین داشته‌های سرزمینی و مشکلات و چالش‌های توسعه‌ای است؛ به همین دلیل از همان ابتدا ریل‌گذاری به شکلی است که ظرفیت‌های بومی برای رفع مشکلات و تسریع روند توسعه‌ای، در اختیار نیروی انسانی نخبه و کارآزموده قرار بگیرد؛ نیروی انسانی که پیشتر برای این نقش‌آفرینی در دانشگاه و صنعت تربیت شده و آموزش‌ها و مهارت‌های لازم را فراگرفته است؛ این یعنی، نظام آموزشی کشورهای توسعه‌یافته دقیقاً می‌داند چرا و چگونه باید نیروی انسانی نخبه را تربیت کند که در نهایت این نیروی تربیت‌شده با قرارگیری در چرخه خدمت‌رسانی به جامعه و حس مسئولیت‌پذیری اجتماعی، بتواند رکن مقاوم توسعه باشد.

لینک خبر

 

دکتر سید حسین آقا سید مرتضی

رئیس هیات موسس دانشگاه علمی کاربردی

گیاهان دارویی یکی از ظرفیت‌های منحصربفرد اقتصادی کشورهاست که با توجه به افزایش گرایش و میل به مصرف آنها، حالا این حوزه پتانسیل بالقوه‌ای برای رشد اقتصادی کشورها نیز محسوب می‌شود.
IMG 36991

IMG 3699

 

به گزارش بورس فوری،گیاهان دارویی یکی از ظرفیت‌های منحصربفرد اقتصادی کشورهاست که با توجه به افزایش گرایش و میل به مصرف آنها، حالا این حوزه پتانسیل بالقوه‌ای برای رشد اقتصادی کشورها نیز محسوب می‌شود تا جاییکه در این حوزه به تدریج شرکت‌های بزرگ در حال ایجاد و تأسیس هستند که این خود نشان‌دهنده سرمایه‌گذاری بالای کشورهای باظرفیت و بااستعداد در این حوزه است.

نکته مهم دیگر اینکه گرچه حوزه گیاهان دارویی با توجه به عوارض جانبی داروهای صنعتی و شیمیایی در حال توسعه است اما با توجه به انواع مصرف این گیاهان و تنوع آنها خاصه به عنوان دمنوش و یا حتی جایگزینی برای نوشیدنی‌های دیگر، می‌توان امید زیادی به سودآوری در این حوزه داشت.

از سوی دیگر، افزایش سرانه مصرف فرآوری‌های این گیاهان به حدی بالاست که حالا یک بازار بزرگ و البته بکر در جهان ایجاد شده که ارزش‌افزوده بسیار منحصربفردی دارد و در صورت توسعه می‌تواند شاخص‌های اقتصادی کشورهای صاحب این صنعت را تحت تأثیر قرار دهد و یک جایگزین ویژه برای خام‌فروشی مواد معدنی و داشته‌های زمینی باشد.

در این بین، ایران، از سرزمین‌های غنی در حوزه کشت گیاهان دارویی متنوع قلمداد می‌شود و نه تنها در کشت بسیاری از گیاهان دارویی استعداد دارد؛ بلکه در انواع زیادی از آنها، انحصار تولید دارد؛ به این معنا که تعداد زیادی از داورهای گیاهی تنها در ایران قابل عمل آمدن هستند.

دستیابی به آنچه گفته شد، در وهلۀ اول نیازمند تربیت نیروی متخصص و مجرب است که در این حوزه نیز با توجه به تعدد دانش‌آموختگان دانشگاهی در رشته‌های مرتبط و حتی وجود متخصصانی که علم آن را به صورت تجربی آموخته‌اند، کشور از غنای خوبی برخوردار است.

در حوزه شناسایی و احصاء توانمندی و ظرفیت‌ها و همچنین ایجاد کارگاه‌های تولیدی ولو روستایی در کنار کشت، می‌توان به تدریج و البته در یک مسیر رو به رشد این حوزه را از حالت تجربی و سنتی به یک صنعت تبدیل کرد که البته اقداماتی نیز انجام شده اما با توجه به ظرفیت‌های منحصربفرد کشور، هنوز تا نقطۀ مطلوب راه بسیار است.

برندسازی و مارکتینگ، دو اقدام دیگر در این حوزه است که با توجه به نوپا بودن این صنعت، از اهمیت بسیار بالایی مخصوصاً در نامگذاری ترکیبات برخوردار است. از سوی دیگر، در بسته‌بندی نیز باید ایده‌های خلاقانه و نوآورانه را با استفاده از فناوری روز عملیاتی کرد. به این موارد دقت در عصاره‌گیری و استفاده از تجهیزات روز آزمایشگاهی و صنعتی را نیز باید اضافه کرد.

نکته آخر اینکه، صنعتگران و تولیدکنندگان می‌توانند برای تثبیت جایگاه خود در بازار، تولیدات ترکیبی با خاصیت‌های متنوع را نیز دستورکار خود قرار دهند.

پرواضح است که همه این موارد در وهله اول نیازمند حمایت دولت و فرهنگسازی  دارد که البته با توجه به نقش مهم این صنعت در اشتغالزایی و رونق اقتصادی خانوارها و حتی توسعه صادراتی، امید است دولت اقدامات مقتضی را در این حوزه انجام دهد.

 

لینک خبر

لینک خبر

 
تجربه نشان داده که در برابر فناوری نباید ایستاد بلکه باید با انطباق و انعطاف تلاش کرد از امکانات آن بهره برد و آسیب‌های آن را با آگاهی‌بخشی کاهش داد. غیر از این مورد، هرگونه برخورد قهری با فناوری در وهله اول محروم کردن کشور است و در گام بعد، شرکت در یک بازی از پیش باخته است.
 
 
31

به گزارش شهر بورس، سید حسین آقا سید مرتضی عضو رئیس هیئت موسس دانشگاه علمی کاربردی طی یادداشتی به بررسی آسیب‌های مقابله با اینترنت و شرکت در یک بازی از پیش باخته پرداخت که عیناً در زیر می‌خوانید:

اقتصاد جهان آینده نه، بلکه اقتصاد در همین امروز نیز وابسته به فضای مجازی و اینترنت است و به هیچ عنوان نمی‌شود تأثیرگذاری بالای اینترنت و فضای مجازی را در اقتصاد نادیده گرفت گرچه شاید هنوز متر و معیار مشخصی برای اندازه‌گیری این تأثیرگذاری وجود نداشته باشد.

به هر حال از زمان توسعه شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی، بسیاری از کشورها تلاش کردند از این امکان جدید، بهترین فرصت‌ها را برای اشتغالزایی ایجاد کنند تا هم بار اشتغالزایی روی شانه دولت‌ها کاهش یابد و هم با ایجاد فضای رقابتی، کیفیت محصولات و خدمات افزایش یابد. از طرف دیگر، به دلیل ماهیت این نوع اشتغال، دولت با توسعه اینترنت و فضای مجازی توانست بخش‌های پنهان اقتصاد را فعال و به چرخه اقتصادی کشور وارد کند.

از طرف دیگر، این امکان جدی اساس تبلیغات را نیز تغییر یا بهتر بگوییم اصلاح کرد تا جایی که بسیاری از شیوه‌های نوین و ایده‌های نوآورانه اجرا شد و موفقیت بالایی نیز داشتند.

در کنار این موارد، امروزه حتی بزرگترین برندها و شرکت‌‌های بین‌المللی نیز در فضای مجازی فعال هستند؛ حتی شرکت‌هایی که بیلان مالی‌شان به اندازه سرانه بودجه یک کشور است؛ همه به خوبی می‌دانند هرگونه غفلت از این فضا، باختن قافیه به رقیب است.

به هر حال تجربه نشان داده که در برابر فناوری نباید ایستاد بلکه باید با انطباق و انعطاف تلاش کرد از امکانات آن بهره برد و آسیب‌های آن را با آگاهی‌بخشی کاهش داد. غیر از این مورد، هرگونه برخورد قهری با فناوری در وهله اول محروم کردن کشور است و در گام بعد، شرکت در یک بازی از پیش باخته است چراکه فناوری همواره در ذات خود راه‌های برون‌رفت را ذخیره دارد.

اینکه در این مدت تا چه اندازه محدود کردن اینترنت در اقتصاد و اشتغال کشور نقش داشته، هیچکس نمی‌داند اما واقعیت اینست که این قبیل سیاست‌ها نه‌تنها اشتغال را مختل می‌کند و همین موضوع سبب ایجاد موجی از عدم‌رضایتمندی اجتماعی می‌شود بلکه بسیاری از کسب‌وکارهای دیگر را و همچنین مدیریت خرید جامعه را نیز تحت‌تأثیر قرار خواهد داد.

با پیروزی انقلاب اسلامی یکی از مهم‌ترین پرسش‌هایی که در فضای رسانه‌ای و سیاسی کشور طرح می‌شد مسئله نوع نظام سیاسی بود که باید جایگزین رژیم شاهنشاهی گذشته شود. در این میان محافل مختلف سیاسی و رسانه‌های این جریانات، گمانه زنی‌های مختلفی را مطرح کرده و از انواع مختلفی از نظام‌های سیاسی نام می‌بردند.

 

 

 

يك قرارداد بين‌المللي براي تدوين و وقوع، همكاري همه‌جانبه قدرت‌هاي جهاني را مي‌طلبد و برپايي نشست‌هايي در اين زمينه براي رسيدن به يك توافق بين‌المللي يك افتخار ديپلماتيك براي يك كشور است كه موفق شده جهان را به سمت خود جلب و مطالبات خود را در زمينه منافع ملي خود مطرح كند

 

 

 احترام گذاشتن به ديگران نشانه عظمت و بزرگي است

احترام گذاشتن به ديگران نشانه عظمت و بزرگي است، هر انساني براي خود احترامي قائل است. زماني كه به عقايد، كارها وسلیقه هاي دانشجویان در حد ومحدوده خودشان احترام بگذاريم وسعي نكنيم هميشه در پي رد كردن آنها برآييم، دانشجویان ما را به رسميت مي شناسند چرا كه دانشجویان عادتا با كسي كه به آنان احترام بگذارند و نسبت به انان ابرازتوجه وقدرداني كنند الفت مي گيرند.

 

دانشجویان عزیز و اساتید گرامی و همکاران انشالله با همدلی و همیاری از روز شنبه توسط دانشگاه  به کمک سیل زدگان بشتابیم در این کشتی (ایران ) عزیزان همه سوار هستیم فقط طبقات کشتی باهم فرق دارد .